آموزش «تعالی‌بخش» آموزش «ستاره‌ساز»

برگزاری کارگاه آموزشی

آینده‌پژوهی و آینده‌نگاری

ویژه مدیران شرکت‌ها، تحلیل‌گران و کارشناسان طرح و برنامه

 

مدرسان:

مهندس عقیل‌ ملکی‌فر، دکتر سیاوش ملکی‌فر

آینده‌پژوهان پیشکسوت

با همکاری اندیشکده آصف

 

امروزه اغلب مدیران، تحلیلگران و کارشناسان طرح و برنامه در شرکت‌ها و سازمان‌ها به اهمیت استراتژیک آینده‌پژوهی و آینده‌نگاری آگاه شده‌اند.

آینده‌پژوهی و آینده‌نگاری، دو دانش متفاوت امّا خوشایند هستند که هر یک کاربردهای خاص خود را دارند. به این ترتیب که، آینده‌نگاری (Foresight) به تصمیم‌گیری‌ها و برنامه‌ریزی‌های استراتژیک (= میان‌مدت) یاری می‌رساند، در حالی که آینده‌پژوهی (Futures studies) ابزاری است برای برنامه‌ریزی‌های بلندمدت (بیش از ۱۰ سال تا ۱۰۰ سال) و خلق آینده‌ی مطلوب سازمان.

با این وجود، اکثر مدیران و برنامه‌ریزان هنوز به اشتباه تصور می‌کنند که آینده‌پژوهی مقوله‌ای صرفاً مرتبط به «آینده» است؛ و بنابراین یک امر لوکس و فانتزی به شمار می‌آید که می‌توان «فعلاً» آن را ندیده گرفت! در حالی که آینده‌پژوهی علم و دانش تصمیم‌گیری و اقدام «در زمان حال» است. اگر شما مقصد (چشم‌انداز) روشنی نداشته باشید و ندانید که می‌خواهید به کجا بروید، با چه معیاری سمت‌وسوی حرکت خود یا کسب‌وکارتان را انتخاب می‌کنید؟ و با چه معیاری هدفگذاری، برنامه‌ریزی و اقدام می‌کنید؟

آینده‌پژوهی، در حقیقت، مدیران و تصمیم‌گیرندگان را از سردرگمی و بلاتکلیفی و تعلّل در تصمیم‌گیری و انتخاب می‌رهاند.

افزون بر این، آینده‌پژوهی علم و دانش «رصد تغییرات» در محیط و بازارهاست. ما در دنیایی زندگی می‌کنیم که همه چیز به سرعت در حال تغییر است و هیچ‌چیز در آن ثبات و قطعیت ندارد. اگر شرکت‌ها نتوانند تغییرات را به گونه‌ای پیش‌دستانه پیش‌بینی کنند، به سادگی «غافلگیر» شده و این غافلگیری می‌تواند به قیمت نابودی آن‌ها تمام شود. آینده‌پژوهی «جام جهان‌نما»یی برای مدیران درست می‌کنند، که هر لحظه در آن می‌توانند تغییرات آینده یا در جریان را ببینند و از فرصت‌ها و تهدیدهای آن باخبر شوند.

و سرانجام، آینده‌پژوهی در شرایطی که به اصطلاح سنگ روی سنگ بند نیست، شیوه‌ی نوین و کارآمدی را برای «تفکر» اثربخش به مدیران و برنامه‌ریزان پیشنهاد می‌کند: «تفکر سناریویی»؛ که منجر به «برنامه‌ریزی سناریویی» می‌شود. این نوع تفکر و برنامه‌ریزی، تعادل و پابرجایی شرکت‌ها را در یک محیط آشوبناک تضمین می‌کند.

یادآوری مهم: انشاءا…. به زودی سرفصل‌های دوره در همین سایت به اطلاع علاقه‌مندان می‌رسد.

مدت دوره: یک سال، شامل ۱۲۰ ساعت آموزش حضوری و ۸۰ ساعت آموزش مجازی

شیوه‌ی آموزشی: رویکرد «یادگیری خلاق» + رویکرد «منتورینگ»

به دانش‌آموختگانِ این دوره و دیگر دوره‌های تخصصی مدارس تعالی،

مدرک معتبر از یک کالج آمریکایی اعطا می‌شود

علاقه‌مندان برای کسب اطلاع بیشتر با مدارس تعالی در تهران، مشهد مقدس، قزوین و اراک تماس بگیرند

بهترین مکان آموزشی برای شرکت‌کنندگان عزیز تهرانی فراهم شده است

منتظر اطلاعیه‌ی بعدی، در همین سایت باشید