می‌توان رفتارهایی را اکتساب کرد و یا نتایجی را به دست آورد که امروز برای ما بسیار دور از دسترس یا دور از ذهن به نظر می‌رسند. من دوست دارم این ایده جدید را “خزش عادت” بنامم. در قسمت بعد در این باره بیشتر برایتان خواهم گفت.

خزش عادت چیست؟

خزش عادت تدریجی رفتارها مثبت در خودتان است. به عبارت دیگر باید از افتادن در دام “تلاش برای رشد سریع” بپرهیزید. خزش سبک زندگی آنچنان آرام اتفاق می افتد که تقریبا قابل مشاهده نیست. خزش عادت نیز باید بر همین منوال پیش برود. در خزش عادت، هدف شما زدن تلنگر کوچک به رفتار ها و اصلاح تدریجی آنهاست.

به این نکته توجه کنید: اگر شما بیش از ظرفیت حساب بانکی خود خرید کنید، دیگر نمی توان آن را خزش سبک زنگی نامید، به این کار “خود را بدهکارکردن” می‌گویند. به همین شکل اگر مجموعه‌ای از رفتارهای جدید را برگزینید که خارج از تحمل شماست باز خود را بدهکار کرده‌اید و نمی‌توانید آن را خزش عادت بنامید.

بر اساس تجارب من، دو بخش اصلی برای تغییر رفتارها در بلند مدت و بهبود عملکرد وجود دارد:

 • بخش اول: افزایش عملکرد با برداشتن گام‌های بسیار کوچک در هر روز ( اکثر مردم در این امر افراط می‌کنند).
 • بخش دوم: تغییر محیط اطراف به منظور از سر راه برداشتن موانع و حواس پرتی‌ها (بسیاری از مردم در این باره حتی فکر هم نمی‌کنند).

حال که با بحث خزش عادت آشنا شدید، اگر واقعا برای تغییر آماده اید، بگذارید دو بخش فوق را بیشتر برایتان توضیح دهم. با اطمینان می‌گویم که به کار بستن این اصول ساده همان گام اول برای تحولات بزرگ در بلندمدت است.

تغییر امور معمول

امیدوارم فهرست اهداف مالی خود را تهیه کرده باشید.

نکته جالب:

اهداف بزرگ به طور طبیعی زمانی اتفاق می‌افتند که ابزار لازم برای تحقق آنها وجود داشته باشد. هنگامی که توان خرید شما بالا می‌رود، خرید‌های شما نیز تمایل به ارتقا پیدا می‌کنند. پس اگر آرزوهای مالی بزرگی نوشته اید یعنی درآمدتان به همان اندازه بزرگ است و یا احتمال بزرگ شدن آن به شدت وجود دارد. اگر این آرزو ها را با چند سال قبل مقایسه کنید متوجه تفاوت آنها خواهید شد. این همان “خزش سبک زندگی” است. حال اگر این خزش در حوزه های دیگر زندگی امکان رخ دادن داشته باشد، چه می‌شود؟

اهداف زیر را در ذهن خود مرور کنید:

 • من می‌خواهم ۵ کیلو عضله اضافه کنم یا برعکس می‌خواهم ۱۰ کیلو لاغر شوم
 • من می‌خواهم شریک خوبی برای زندگی پیدا کرده و ازدواج‌ کنم
 • من می‌خواهم در امتحانم بالاترین نمره را کسب کنم
 • من می‌خواهم صاحب کسب و کار موفقی باشم

اگر به این نکته مهم اعتماد کنیم که افزودن عضله، کسب پول بیشتر، یا گرفتن نمره بهتر همه می‌توانند اثرات جانبی بهبود عادات زندگی ما باشند، چه اتفاقی می افتاد؟ یا به بیان دیگر اگر عادات معمول کنونی ما به عادات بهتری تبدیل می‌شدند، چه نتیجه‌ای به دست می آمد؟

خزش سبک زندگی این ایده جدید را پدید آورده است که با اصلاح یا بهبود تدریجی عادات

در زمینه امور مالی شخصی پدیده‌ای عمومی در سراسر جهان وجود دارد که برخی آن را “خزش سبک زندگی” می نامند. این پدیده را چنین توصیف می‌کنند: “تمایل به خرید اشیا بزرگتر، بهتر و زیباتر هنگام افزایش درآمد”. برای مثال شما در محل کار ترفیعی می‌گیرید که در درآمد شما را سالانه ۱۰ میلیون تومان بالا می‌برد، شما به جای آن زندگی معمولی خویش را ادامه دهید و این درآمد اضافی را پس انداز کنید، به احتمال زیاد تلویزیون بزرگتری می‌خرید، هنگام مسافرت در هتل شیک‌تری اقامت می‌کنید، یا دست به خرید لباس های بهتر می‌زنید. سبک زندگی معمول شما به شکلی خزنده ارتقا می‌یابد. کالاهایی که زمانی از دید شما لوکس بودند به اقلام ضروری زندگی تبدیل شده و آنچه زمانی برای شما دست نیافتنی بود به امری معمولی تبدیل می‌شود. در مباحث مربوط به زندگی و کسب و کار، تغییر رفتار انسان‌ها اغلب یکی از دشوارترین امور شناخته شده‌است. با این حال موضوع بسیار جالبِ خزش سبک زندگی، راهی را برای تغییر رفتار انسان در بلند مدت به ما نشان می‌دهد.

اگر این مفهوم را برای مابقی زندگی خود اقتباس کنیم، چه اتفاقی می افتد؟

بیایید فهرستی از اهداف مالی معمول در زندگی اکثر مردم تهیه کنیم:

 • دلم می خواهد کت شلوار مارک فلان بخرم
 • ای کاش می‌توانستم خانه بزرگتری داشته باشم
 • آرزو دارم ماشین بزرگتری بخرم
 • و بسیاری موارد دیگر مشابه

صبر نکنید؛ این فهرست را هم اکنون برای خودتان تهیه کنید، تا در قسمت بعد به شما بگویم برای ایجاد عادات خوب در زندگی چه باید کرد و با استفاده از خزش سبک زندگی چه تحولاتی را می‌توان در زندگی ایجاد نمود.

شما می‌توانید با این حواس پرتی مبارزه کنید.

روز عادی خود را بهبود بخشید

اما چه لزومی دارد موبایل را در اتاق دیگری بگذارید و مواقع ضروری از آن استفاده کنید و تلویزیون را حداقل از جلوی چشم بردارید. با حذف موانع تغییر مثبت نیز ساده‌تر و امکان پذیرتر خواهد بود.

حرکت به سوی ایجاد تغییرات مثبت در زندگی و نهایتا رسیدن به موفقیت را از همین لحظه شروع کنید. خود را بهتر بشناسید و آرزوهایتان را فهرست کنید. ببینید چه عادات مثبتی برای رسیدن به این آرزوها ضروری هستند. با ایجاد تغییرات کوچک در رفتار روزمره زندگی و با حذف تدریجی عواملی که مانع ایجاد عادت مثبت می شوند، به شیوه ای خزشی و بسیار آرام به سمت ایجاد عادات مثبت بروید.

به یاد داشته باشید نتایجی که شما در بهترین روز های زندگی خویش ازآنها لذت می برید، بازتابی از فعالیتهایی هستند که شما در یک روز معمولی خود انجام می دهید( یا به عبارتی بازتاب نحوه صرف وقت در روز های معمولی شما). هر چه روز های معمولی شما با عادات مثبت و بهتر پر شوند شما در بهترین روزهایتان نتایج درخشان تری به دست خواهید آورد.

هر انسانی برابی آنکه روزش را به بهترین روز تبدیل کند وسواس دارد _ گرفتن بهترین نمره در آزمون، برنده شدن در یک مسابقه، دستیابی به بهترین فروش، انجام بهترین عملکرد در محیط کاری. اما من می‌گویم بیایید این امور را فراموش کنید. فقط روزهای معمولی خود را بهبود دهید، نتایج خود مراقب خود هستند. ما طبیعتاً با انجام تنظیمات کوچک و تدریجی در عادات و رفتارهای روزمره، قادر خواهیم بود به تغییرات بلندمدت در زندگی دست‌یابیم.

گام‌های کوچک بهبود بخشید. هنگامی که عادات مثبت زندگی و رفتارهایی که می‌توانند بر آینده شما تاثیر مطلوب بگذارند به‌تدریج بهبود یابند، کل زندگی شما نیز بهبود خواهد یافت.

بخش دوم:تغییر محیط اطراف به منظور از سر راه برداشتن موانع و حواس پرتی ها

بسیاری از کار هایی که در زندگی روزمره انجام می‌دهیم، پاسخی به محرکهای ساده محیط زندگی پیرامون خودمان هستند. ما شیرینی می‌خوریم زیرا روی میز آشپزخانه و جلوی چشم ما است. ما گوشی تلفن همراه را برمیداریم زیرا هنگامی که کسی برایمان پیام متنی می‌فرستد، گوشی دم دست است و ما متوجه دریافت پیام می‌شویم. ما تلویزیون را روشن می‌کنیم زیرا اولین چیزی است که وقتی روی مبل می نشینیم نگاهمان به آن می‌افتد. اگر در محیط زندگی خویش تغییرات کوچکی ایجاد کنید، در پایان یک سال با خزش عادت چه دستاوردهای بزرگی به دست خواهید آورد. برای مثال:

 • شیرینی ها را در کمد بگذارید، شما می‌خواهید وزن کم کنید و تصمیم گرفته‌اید روزی مثلا۱۰گرم کمتر شیرینی بخورید. وقتی شیرینی روی میز و جلوی چشم شماست. این تغییر دشوارتر می شود.
 • تلفن را به اتاق دیگری منتقل کنید که زمان ارسال پیام متنی متوجه آن نشوید و از دوستانتان بخواهید پیام های مهم را مستقیم یا تلفنی به شما بدهند.
 • تلویزیون را از روبروی مبل بردارید و کلاً به جایی که جلوی چشم نباشد منتقل کنید. شما تصمیم گرفته اید روزی یک صفحه بیشتر از گذشته مطالعه کنید، اما به محض آنکه وارد منزل شده و به اتاق نشیمن می روید چشمتان به تلویزیون می افتد.

بخشهای تغییر رفتار در خزش عادت:

بخش اول: افزایش عملکردهای مثبت با گامهای کوچک

شما زندگی معمولی‌ای دارید. برای مثال سطح فعلی آمادگی بدنی شما عموما بازتابی از میزان فعالیتی است که در یک روز طبیعی انجام می‌دهید. بیایید اینطوری بگوییم: شما در یک روزِ استاندارد( روزی که فعالیتهای طبیعی و مشخص زندگی را بر اساس روالی که برای خود تعریف کرده‌اید انجام می‌دهید) ۸۰۰۰ قدم پیاده روی نیاز دارید. اگر شما بخواهید آمادگی بدنی یا اندامی متناسب‌تر داشته باشید، روش استاندارد( روشی که عموما توصیه می‌شود) این است که تمرین ورزشی بیشتری انجام دهید یا خود را برای یک مسابقه ورزشی آماده کنید. اما روش خزش عادت می‌گوید: مقدار خیلی کمی به رفتار استاندارد خود اضافه کنید. برای مثال ۸۱۰۰ قدم در روز به جای ۸۰۰۰ قدم تا زمانی که ۸۱۰۰ برای شما عادی یا استاندارد شود. آنگاه ۸۲۰۰ قدم و به همین ترتیب. اشتباه نکنید ما نمی گوییم حتما باید بهبود عملکرد خیلی جزئی باشد، زیرا میزان افزایش عملکرد به قابلیتهای جسمی، روحی و روانی شما بستگی دارد، اما افراط در بهبود عملکرد خیلی و ایجاد تغییرات ناگهانی و بزرگ غالب اوقات بی‌نتیجه و حتی گاهی مضر بوده‌است. شما همین منطق را در سایر ابعاد زندگی نیز می‌توانید به کار ببرید.

شما فروش استانداردی (مقدار معمول و طبیعی) در روز دارید، به طور طبیعی تعدادی کتاب در ماه می خوانید و رفتارهای مثبت دیگری که برای شما طبیعی شده‌اند، یا به عبارت دیگر آنها را بدون هیچ زحمتی و به راحتی انجام می دهید.اگر می‌خواهید در زندگی موفق‌تر، مورد احترام بیشتر، و یا باهوش‌تر باشید از ایده خزش عادت استفاده کنید: زندگی  طبیعی و معمول خود را به‌تدریج و با