اگر تاکنون شغل دلخواهتان را نیافته‌اید، باید بدانید که شغل‌یابی موفق در بازار امروز رموزی دارد. هر کسی به صِرف داشتن یک مدرک تحصیلی قابل قبول، حتی مدرک دکترا، نمی‌تواند کار دلخواه خود را بیابد؛ به ویژه در بازاری که کارهای معمولی نیز در آن کمیاب است. من در این یادداشت به پاره‌ای از مهمترین رموز شغل‌یابی موفق اشاره می‌کنم و هر رمز را یک “فرمان” می‌نامم.

فرمان ۱- ایمان داشته باشید که می‌توانید شغل دلخواهتان را بیابید.

شما به چیزی که رویای آن را در سر دارید نمی‌رسید، مگر آنکه با تمام وجود به تحقق آن رویا ایمان داشته باشید.

فرمان ۲- "عشق شغلی‌تان" را کشف کنید.

اغلب افراد شناختی از عشق شغلی‌شان ندارند و پاره‌ای از افراد نیز می‌ترسند که به عشق شغلی‌شان فکر کنند! عشق شغلی شما آن کاری است که شما برای آن آفریده شده و سخت به آن عشق می‌ورزید و از انجام آن خسته نمی‌شوید. (یافتن عشق شغلی تکنیک‌هایی دارد که در دوره‌ی آموزشی شغل‌یابی و تعالی شغلی آن‌ها را فرا می‌گیرید.)

مشکل افراد در یافتن عشق شغلی‌شان ندانستن تکنیک‌های کشف عشق شغلی نیست، بلکه بیشتر از آن موانع روانی، از جمله نداشتن ایمان کافی است. مردم می‌گویند در این آشفته بازار بیکاری، ما حاضریم هر کاری را انجام دهیم، حتی اگر آن را دوست نداشته باشیم. این ناامیدی، مانع بزرگی است.

فرمان ۳- چشم‌انداز شغلی‌تان را مشخص کنید.

چشم‌انداز یک “ابَرهدف” است، یک هدف بزرگ. چشم‌انداز شغلی شما به عنوان هدف شغلی بزرگ شما، رویای شغلی‌تان را نشان می‌دهد؛ اینکه مثلاً می‌خواهید ده سال آینده در کدام جایگاه شغلی و در چه سطحی مطرح باشید.

تعیین چشم‌انداز شغلی، خود، فنونی دارد که می‌توانید با مطالعه‌ی کتاب ما با عنوان “چشم‌انداز شغلی” با آن‌ها آشنا شوید. این فنون در دوره‌ی شغل‌یابی و تعالی شغلی نیز تدریس می‌شوند.

فرمان ۴- یک نقشه‌راه یا برنامه برای تحقق چشم‌انداز شغلی‌تان تدوین کنید.

مبارک است انشاءالله. شما اکنون چشم‌انداز شغلی دارید، اما این هدف بزرگ بدون داشتن یک برنامه‌ی روشن عملی نمی‌شود. (روش تدوین این برنامه را هم در دوره‌ی شغلی‌یابی و تعالی شغلی فرا می‌گیرید).

فرمان ۵- مشخص کنید که تحقق چشم‌انداز شغلی‌تان نیاز به چه مهارت‌ها یا تخصص‌هایی دارد.

اگر شما تاکنون شغل دلخواهتان را نیافته‌اید، و به عبارت دیگر اگر چشم‌انداز شغلی‌تان تحقق نیافته، به این خاطر است که شما مهارت‌ها یا تخصص‌های لازم را ندارید. بازار کار امروز به شدت تشنه‌ی مهارت‌های کمیاب و تلفیقی است که بسیاری از افراد از آن‌ها بی‌بهره‎اند. الان اقتصاد کشور در حال ورود به موج سوم، یعنی عصر دانش و شکل‌گیری اقتصاد دانش‌بنیان است. این نوع اقتصاد، نیروی کار خاص خود را می‌طلبد. این نیروها باید مهارت‌های ویژه‌ای داشته باشند که در دوره‌ی شغل‌یابی و تعالی شغلی با آن‌ها آشنا می‌شوید.

بسیار بسیار اشتباه است که فریب مدرک تحصیلی‌تان را بخورید. مدرک تحصیلی فقط یک فاکتور موفقیت است. فاکتور مهم دیگر “مهارت”، آن هم مهارت‌های کمیاب و سطح بالاست که شما در دانشگاه نیاموخته‌اید.

مهارت های شغل یابی و تعالی شغلی

ما در دوره‌ی شغل‌یابی و تعالی شغلی، مهارت‌های برتری را به شما آموزش می‌دهیم که در دانشگاه فرا نگرفته‌اید. این مهارت‌ها رمز ورود شما به بازار کار امروز هستند.

از نظر مهارتی برای ورود موفقیت‌آمیز به بازار کار دو استراتژی متفاوت وجود دارد:

  • استراتژی تخصص‌های کمیاب. در این استراتژی شما یک مهارت یا تخصص سطح بالا و کمیاب را فرا می‌گیرید و به اتکای آن وارد بازار می‌شوید.
  • استراتژی “همه‌ فن حریف شدن”. در این استراتژی شما چند مهارت نه چندان سطح بالا را فرا می‌گیرید و آن‌ها را با یکدیگر تلفیق می‌کنید. به این ترتیب شما به فردی همه فن حریف تبدیل می‌‎شوید که می‌تواند در تعداد زیادی از مشاغل کار کند.

تاکید ما در دوره‌ی آموزشی شغل‌یابی و تعالی شغلی، پرورش افراد چندکاره یا به اصطلاح همه فن حریف است. تجربه‌ی ما نشان داده که این استراتژی در بازار کشور ما بهتر جواب می‌دهد. ممکن است این مهارت‌ها به رشته‌ی تحصیلی شما مرتبط باشند و یا نباشند. مهم، چند مهارتی بودن است.به خاطر داشته باشید که افراد زیادی با به کارگیری این پنج فرمان توانسته‌اند شغل دلخواهشان را در مدتی گاه کمتر از یک سال به دست آورند. هرگاه شما نیز ایمانتان به پیروزی نهایی را حفظ کنید و این فرمان‌ها را به کار گیرید، اطمینان می‌دهیم که شغل دلخواهتان را به زودی خواهید یافت.