دوره‌ی تعالی خانواده: فرصتی برای یادگیری هنر “خانواده‌سازی”

ساختن یک خانواده‌ی موفق و متعالی در وهله‌ی اول نیازمند “طراحی” چنین خانواده‌ایست؛ و طراحی کارِ مهندسان است. شرکت‌کنندگانِ در این دوره، با فراگیری هنر طراحی خانواده‌ی متعالی در حقیقت هنر “مهندسی خانواده” را فرا می‌گیرند، که هنری فوق‌العاده ارزنده و در عین حال کمیاب است.

بخش‌بندی دوره‌ی تعالی خانواده

این دوره از دو بخش اصلی تشکیل می‌شود:

  1. بخش همسرگزینی موفق
  2. بخش خانواده‌سازی

همسرگزینی موفق سنگ بنای خلق یک خانواده‌ی متعالی است. همسرگزینی موفق نیازمند همسرگزینی به شیوه‌ی “هوشمندانه” است، که قبلاً نیز پیرامون آن در یادداشت دیگری سخن گفته‌ایم لذا این دوره با آموزش هنر همسرگزینی هوشمندانه آغاز می‌شود.

پس از پایان مبحث همسرگزینی، نوبت به مبحث خانواده‌سازی و ابزارها و راهکارهای آن می‌رسد، که خود از مباحث متعددی تشکیل می‌شود.

تاکنون زوج‌های زیادی در این دوره شرکت کرده و نتایج عالی آن را تجربه کرده‌اند. حتی بوده‌اند زوج‌هایی در آستانه‌ی طلاق، که با شرکت در این دوره، دوباره به زندگی مشترک خود بازگشته‌اند.

افراد معمولی “خانواده‌‌دار”ند و افراد موفق و متعالی “خانواده‌ساز”. خانواده‌سازی هنر (مهارت) است و مانند هر هنر دیگری از دو بخش نظری و عملی تشکیل می‌شود، که هر دو بخش در دوره‌ی تعالی خانواده تدریس می‌شوند.

هنر خانواده‌سازی مشتمل بر دو زیرمجموعه‌ی کلیدی است:

(۱) هنر همسرسازی

(۲) هنر فرزندسازی

در کتاب‌ها و دوره‌های ‌معمولی آموزش خانواده، از شما خواسته می‌شود همسرتان را همانگونه که هست بپذیرید. این سخن به کلی غلط نیست؛ اما ایده‌ی کاملی هم نیست. شما در عین حال که همسرتان را ـ همان‌طور که هست ـ می‌پذیرید، باید در جهت رشد و تعالی شخصی به او کمک کنید، وگرنه عشق شما به وی بی‌معنا می‌شود. یا لااقل تبدیل به یک “عشق منفعل” می‌شود. عشق حقیقی “عشق فعال” است، که در آن شما برای محبوب‌‌تان برنامه‌ی رشد و پیشرفت دارید؛ درست همان‌طور که باید برای فرزندانتان برنامه‌ی رشد و پیشرفت و تعالی داشته باشید. وگرنه به یک فرد “فرزنددار” ـ به جای فرزندساز ـ تبدیل می‌شوید.

فرزندسازی مفهومی آشناتر از همسرسازی است. والدین کم یا بیش این حقیقت را درک می‌کنند که وظیفه‌ای را بیش از فرزندداری دارند که به تامین رفاه فرزندان محدود می‌شود.

فرزندسازی  به مفهوم واقعی کلمه یک هنر است؛ هنری با بنیان علمی. و این وظیفه‌ی کلیدی پدران و مادران است که این هنر را به هر ترتیب ممکن فرا گیرند. چه در غیر این صورت، آینده‌ی فرزندانشان را به دست خود “ترور” می‌کنند! در جهان پیچیده و به شدت رقابتی آینده، تنها افراد قوی، خودگردان و باکفایت می‌توانند خودشان را جمع‌وجور کنند و از پس چالش‌های کار و زندگی‌شان برآیند. تربیت چنین افرادی، نخست وظیفه‌ی والدین و خانواده‌هاست.

مسیر تعالی خانواده

تعالی خانواده یک سفر اکتشافی، آموزشی و در عین حال چالشی است. این سفر به شرطی می‌تواند موفقیت‌آمیز باشد که مسیر معلوم و مشخصی داشته باشد. مدرسه‌ی تعالی آصف برای نخستین بار در کشور، موفق به طراحی این مسیر شده است. ما می‌توانیم این مسیر را با استفاده از نماد “جاده” نشان دهیم، اما به دلایلی ترجیح داده‌ایم از استعاره‌ی درخت استفاده کنیم. حاصل این تلاش، “درخت تعالی خانواده” بوده است.

درخت تعالی خانواده

شکلی که در مقابل می‌بینید، درخت تعالی خانواده است. این درخت زیبا ۲ مطلب را نشان می‌دهد:

نخست اینکه مسیر تعالی خانواده چگونه است و از چه گام‌هایی تشکیل می‌شود. این درخت را باید از ریشه به سمت بالا بخوانید. مطابق این درخت، مسیر همسرگزینی و تعالی خانواده از ۲۵ گام اصلی تشکیل می‌شود.

دوم اینکه، دوره‌ی تعالی خانواده از چه مباحث و سرفصل‌هایی تشکیل می‌شود. مطابق این درخت، دوره‌ی تعالی خانواده شامل ۲۶ بحث اساسی است که از ریشه شروع می‎شوند؛ به طوری که نخستین بحث این دوره، آشنایی با فلسفه‌ی تعالی خانواده است.

مباحث ریشه‌ی درخت تعالی خانواده، مباحث مربوط به همسرگزینی هوشمندانه‌اند. با ورود به بحث‌های تند، موضوع‌های مربوط به تعالی خانواده شروع می‌شوند. شاخه‌های این درخت، همه از جنس مهارت (هنر) هستند، که افراد برای خانواده‌سازی باید آن‌ها را فرا گیرند.

سایر ملاحظات

(۱) دوره‌ی تعالی خانواده، در هر دو نسخه‌ی حضوری و مجازی آن یکساله است.

(۲) دوره‌ی حضوری شامل ۱۲۰ ساعت آموزش کارگاهی و ۳۰ ساعت وُیس آموزشی است که از طریق تلگرام در دسترس تعالی‌جویان قرار می‌گیرد.

(۳) دوره‌ی مجازی شامل ۱۶۰ ساعت وُیس و مباحثه در تلگرام است .

(۴) برای مشاوره و کسب اطلاعات بیشتر می‌توانید با مدرسه تعالی رویای آینده و تلفن شماره‌ی (۰۹۰۱۱۲۰۶۹۳۲) تماس بگیرید.