یازده مهارت طلایی که همه‌ی افراد متعالی به آن‌ها نیاز دارند

درخت خواسته‌های فردی

تعالی به چه معناست؟

تعالی یعنی بهترین بودن در هر شرایط و موقعیتی. برای بهترین بودن شما به دو دسته مهارت (توانش) نیاز دارید:

 • مهارت‌های پایه‌ای مشترک: مهارت‌هایی که همه‌ی بهترین‌ها به آن‌ها نیاز دارند و موضوع بحث ما در این نوشتار است.
 • مهارت‌های اختصاصی: مهارت‌هایی که ویژه‌ی شغل یا کسب‌وکار شماست، این‌گونه مهارت‌ها را اصطلاحاً “شایستگی‌های محوری” شما می‌نامند. بحث درباره‌ی این مهارت‌ها مجال دیگری می‌طلبد.

مهارت های اساسی و مشترک

 ما در پژوهش‌های درازمدت خود به این نتیجه رسیده‌ایم که همه‌ی افراد موفق و متعالی از ۱۱ مهارت اساسی و مشترک برخوردارند. این مهارت‌ها عبارتند از:

 • مهارت خودشناسی: موفقیت و تعالی بدون حدّ معینی از خودشناسی غیرممکن است. به عقیده‌ی ما هر کس باید خود را از شش منظر بشناسد.
 • مهارت خودآفرینی: در حالی که انسان معمولی زائیده‌ی “محیط” است. انسان متعالی ساخته و پرداخته‌ی خویشتن است. او مستقل از محیط، به آفرینش دوباره‌ی خویش. بر پایه‌ی ارزش‌ها، ماموریت و چشم‌اندازش اهتمام می‌ورزد.
 • مهارت خواسته‌شناسی: انسان معمولی خواسته‌هایی بی‌ریشه و آشفته و متغیر دارد، انسان متعالی اما پنج نوع خواسته‌ی اساسی دارد که همه از باورهای او سرچشمه می‌گیرند. این خواسته‌ها عبارتند از:

(الف) ارزش‌ها

(ب) ماموریت

(پ) آرمان

(ت) چشم‌انداز

(ث) هدف‌های اصلی

شکل روبه رو، موسوم به “درخت خواسته‌های فردی “، این خواسته‌ها را در پیوند با یکدیگر نشان می‌دهد.

 • مهارت رویاپردازی و چشم‌اندازسازی: چشم‌انداز، کلیدی‌ترین خواسته‌ی ما در زندگی به شمار می‌آید. کشف و یا برساختن چشم‌انداز نیاز به رویاپردازی دارد؛ و هر چه رویاپردازی عمیق‌تر صورت گیرد، چشم‌انداز حاصله نیز کیفی‌تر می‌شود.
 • مهارت یادگیری سریع: دنیایی که تار و پود آن با “تغییر” سرشته شده، نیاز به افراد یادگیرنده، خانواده‌های یادگیرنده، سازمان‌های یادگیرنده و جوامع یادگیرنده دارد. تازه یادگیری به خودی خود کافی نیست؛ یادگیری باید سریع باشد تا فرد، خانواده، سازمان، و جامعه از کاروان پیشرفت عقب نماند. یادگیری سریع، مهارتی است که به سادگی حاصل نمی‌شود.
  • مهارت‌های تفکری: در میان مهارت‌های ۱۱ گانه‌ای که از آن‌ها سخن می‌گوئیم، مهارت‌های فکری از بیشترین اهمیت برخوردارند. این‌ها مهارت‌های یک ذهن ورزیده، باز، بزرگ و متعالی هستند، که عبارتند از:

  (الف) تفکر مثبت

  (ب) تفکر مخترعانه

  (پ) تفکر کارآفرینانه

  (ت) تفکر منطقی (تحلیلی)

  (ث) تفکر معطوف به آینده (آینده‌اندیشی با تاکید بر تفکر سناریویی)

  (ج) تفکر انتقادی

  (چ) تفکر سیستمی

 • مهارت تصمیم‌گیری هوشمندانه: تصمیم‌های ما انتخاب‌های ما را می‌سازند و انتخاب‌های ما آینده‌ی ما را شکل می‌دهند. اغلب مردم از گذشته‌شان ناراضی هستند، صرفاً به این دلیل که تصمیم‌های غلطی گرفته و انتخاب‌های نامناسبی داشته‌اند؛ انتخاب‌هایی توام با پشیمانی. تصمیم‌گیری هوشمندانه اما چنان تصمیم‌گیری‌ایست که پشیمانی به بار نیاورد و یا پشیمانی آن اندک باشد.
 • مهارت حل مساله: دنیای امروز  به کارخانه‌‌ی تولید مشکل، چالش و مساله تبدیل شده و هر دم از این باغ بری می‌رسد. شما در چنین جهانی نمی‌توانید موفقیت و تعالی را تجربه کنید، مگر اینکه در زمینه‌ی حل مساله از توانش بالایی برخوردار باشید.
 • مهارت رهبری: به باور ما در درون هر فرد معمولی یک “قهرمان ـ رهبر” وجود دارد که منتظر کشف شدن است. رهبری، برخلاف تصور عامه، ذاتی یا مادرزادی نیست، بلکه مهارتی است قابل اکتساب. این مهارت هم به راهیابی بهتر خود شما در زندگی کمک می‌کند و هم به شما امکان می‌دهد تا دیگران را رهبری کرده و به یک انسانی تاثیرگذار تبدیل شوید. رهبری یک مهارت واقعاً طلایی است.
 • مهارت‌های ارتباطی و شبکه‌سازی: ما در عصر ارتباطات و شبکه زندگی می‌کنیم. در این عصر، موفقیت به دو بال نیاز دارد. بال نخست، “دانش فنی” یا مجموعه‌ی مهارت‌های شماست که به شما اجازه می‌دهد تا در کارتان بهترین باشید. بال دوم، میزان شناختی است که بازار کار از شما دارد. برای گسترش این شناخت شما نیاز به گسترش ارتباطات خود و شبکه‌سازی حرفه‌ای دارید. مهارتی که تنها افراد عالی در دنیای کسب‌وکار از آن برخوردارند.
 • مهارت برندسازی: برای آنکه در بازار به عنوان بهترین شناخته شوید، علاوه بر دانش فنی نیاز به مهارتی بنام “برندسازی شخصی” دارید تا در جامعه به عنوان یک فرد متبحر در شغل یا کسب‌وکارتان شناخته شوید.شما با شرکت در دوره‌ی تعالی فردی و یا شرکت در کارگاه‌های آموزشی مهارت‌های طلایی که از ابتدای سال ۱۳۹۶ در شهرهای تهران، مشهد مقدس، گرگان و اصفهان برگزار می‌شوند، می‌توانید این مهارت‌های طلایی را فرا گیرید.