رشته “هدف” نیست؛ رشته “ابزار” رسیدن به یک هدف است. آیا تا زمانی که آن هدف مشخص نباشد، می‌توان یک انتخاب رشته‌ی موفق را تجربه کرد

بسیاری از نوجوانان و خانواده‌های آنها با رشته‌ی دانشگاهی به عنوان یک “هدف” نهایی برخورد می‌کنند. درحالی که رشته صرفاً یک “ابزار” است؛ ابزاری برای رسیدن به یک هدف. هدفی که باید کاملاً مشخص و شفاف باشد. ما آن  هدف را “چشم‌انداز شغلی” فردی می‌نامیم.

چشم انداز شغلی

چشم‌انداز شغلی نشان می‌دهد که فرد در آینده تصمیم دارد چه بشود و در زمینه‌ی کاری خود به چه جایگاهی برسد. مثلاً ممکن است چشم‌انداز شغلی یک نوجوان این باشد: “کارگردان با برند جهانی”. یا مثلاً “نویسنده با برند ملی”، یا مثلاً “معمار با برند ملی” و مانند این‌ها.

شناخت مشاغل خوش آتیه

فرد برای اینکه بتواند چشم‌انداز شغلی خود را انتخاب کند در وهله‌ی اول باید تصویر و شناخت روشنی از مشاغل خوب آینده داشته باشد. (به خاطر داشته باشید با نگرش به پیشرفت برق‌آسای علم و فناوری، این احتمال زیاد وجود دارد که بسیاری از مشاغل امروز در آینده وجود نداشته باشند و جای خود را به مشاغل تازه‌ای بسپارند. این امر به‌ویژه در مورد مشاغلی صادق است که می‌توانند به “ماشین‌ها” (ربات‌ها) سپرده شوند). به همین خاطر، ما قبل از آنکه نوجوان بخواهد در مورد چشم‌انداز شغلی‌اش تصمیم بگیرد، او را با مشاغل خوش‌آتیه آشنا می‌سازیم.

شناخت عشق شغلی

پس از آشنایی با مشاغل خوش‌آتیه، باید به نوجوان کمک شود تا “عشق شغلی” خود را بشناسد: شغلی که فرد برای انجام آن ساخته شده شده است. این شغل را می‌توان با پرسیدن یک سری از پرسش‌ها مشخص کرد.

کشف استعداد های منحصر به فرد

وقتی عشق شغلی فرد شناسایی شد، نوبت به کشف “استعداد منحصر‌به‌فرد” می‌رسد؛ استعدادی که پشتوانه‌ی عشق شغلی فرد است و به او امکان می‌دهد تا مهارت‌ها و تخصص‌های مورد نیاز عشق شغلی خود را بشناسد.

انتخاب هوشمندانه

با مشخص شدن سه آیتم چشم‌انداز شغلی‌، عشق شغلی و استعداد منحصر‌به‌فرد نوجوان، کاملاً پیدا می‌شود که او باید چه رشته‌ای را انتخاب کند. بدین‌ ترتیب، نوجوان مورد نظر یک “انتخاب هوشمندانه‌”ی رشته را تجربه می‌کند؛ انتخابی که هرگز پشیمانی به همراه ندارد. تحصیل در چنین رشته‌ای جذابیت و کشش بالایی برای فرد دارد و او حاضر است هر هزینه‌ای را برای تحصیل در این رشته بپردازد.

انتخاب هوشمندانه‌ی رشته یک روش جدید و موثر برای انتخاب رشته است که توسط مدرسه تعالی رویای آینده ابداع شده و از آزمون تجربه سربلند بیرون آمده است. این روش در دوره‌ی تعالی نوجوانان تدریس می‌شود.
در این دوره نوجوانان پس از کشف چشم‌انداز شغلی، عشق شغلی و استعداد منحصربه‌فردشان، رشته‌ی مناسب را با موفقیت انتخاب می‌کنند.
این دوره به نحوی برنامه‌ریزی شده‌ است که در طول تابستان قابل اجرا و اتمام باشد.

برای کسب اطلاعات بیشتر، لطفاً پاورپوینت “دوره‌ی تعالی نوجوانان” را در همین سایت و در همین بخش مطالعه فرمایید.

چنانچه به اطلاعات بشتر نیاز داشتید لطفاً با مدیر مدرسه تعالی، سرکار خانم جمشیدی تماس بگیرید.

شماره تماس : ۰۹۱۳۸۱۳۲۱۳۸