یک پرسش یک پاسخ

آیا هرگز به این موضوع فکر کرده‌اید که چرا اردک‌ها، حتی با بیشترین تلاش، نمی‌توانند پرواز کنند، در حالی که عقاب‌ها به راحتی تا ژرفای آسمان اوج می‌گیرند؟ بله. پاسخ‌تان کاملا درست است: اردک‌ها برای پرواز طراحی و ساخته نشده‌اند، حال آنکه عقاب‌ها از پایه برای پرواز و اوج‌گیری طراحی و ساخته شده‌اند.

 

پرواز: شما و موفقیت

اردک‌ها استعاره‌ای از افراد معمولی هستند. افرادی که هر چند بسیار تلاش می‌کنند و عرق می‌ریزند، کمتر موفق می‌شوند، گویی موفقیت از اینها می‌گریزد. در مقابل، افراد سرآمد و عالی را داریم که به راحتی پرواز عقاب‌ها، موفق می‌شوند. گویی تقدیر آنها با موفقیت پیوند خورده است.

حال پرسش این است: چرا افراد معمولی موفق نمی‌شوند، و افراد سرآمد به راحتی موفق می‌شوند؟ چون معمولی‌ها برای موفقیت‌های بزرگ، تاثیرگذار، و ماندگار طراحی و ساخته شده‌اند. حال آنکه سرآمدها به راستی برای موفقیت‌هایی این‌چنین طراحی و ساخته شده‌اند.

پرسش مهم

آیا می‌توان کاری کرد که افراد معمولی به افراد سرآمد و شایسته‌ی موفقیت‌های بزرگ تبدیل شوند؟!

خوشبختانه پاسخ مثبت است. اما چگونه؟

برای یافتن پاسخ این سوال، سرعتی‌ترین خودرو جهان مثلا بوگاتی را در نظر بگیرید. آیا این خودرو می‌تواند حتی به اندازه‌ی چند سانتی‌متر پرواز کند؟ قطعا نه. چون برای این خودرو برای پرواز طراحی و ساخته نشده است. اینک یک هواپیمای مسافری غول‌پیکر، چون بوئینگ 747، را در نظر بگیرید. این کشتی هوایی، دقایقی پس از حرکت بر روی باند، به راحتی عقاب پرواز کرده، و تا ژرفای آسمان‌ها اوج می‌گیرد. چرا؟ چون برای پرواز طراحی و ساخته شده است.

آیا می‌توان یک بوگاتی را به یک هواپیما تبدیل کرد تا به راحتی پرواز کند؟!

پاسخ از دیدگاه مهندسی کاملا مثبت است. کاری که باید انجام دهیم، اصطلاحا «بازطراحی» بوگاتی برای پرواز است؛ اینکه آن را از نو طراحی کنیم.

برای بازطراحی بوگاتی، لازم است تفاوت‌های عمده‌ی بوئینگ 747 و این خودرو را بشناسیم. این تفاوت‌ها عبارتند از:

 • موتور قدرتمند جت
 • 2 شاهبال، و 2 بالک در انتها
 • شکل بدنه، که آیرودینامیک است
 • سوخت پرقدرت (بنزین هواپیمایی)

ازین مثال درمی‌یابیم که افراد معمولی نیز برای دستیابی به موفقیت‌های بزرگ باید «بازطراحی» شوند. برای این منظور باید ببینیم تفاوت‌های عمده‌ی هواپیما و بوگاتی در مورد انسان چه معنا و مفهومی دارند؟

 • موتور قدرتمند

موتور انسان به طور کلی «ذهن» اوست. در واقع این ذهن ما است که مارا زمین‌گیر می‌کند و یا امکان پرواز راحت به سوی موفقیت‌های بزرگ را برای ما فراهم می‌سازد. اگر بخواهیم یک فرد معمولی را برای کسب موفقیت‌های بزرگ آماده کنیم، نخست باید ذهن او را «بازطراحی» کنیم؛ به این معنا که نگرش‌ها، طرز تفکرها، و باورهای اورا در جهت مثبت و سازنده تغییر دهیم.

 • بال‌ها

انسان‌های سرآمد برای پرواز به سوی موفقیت به چهار بال مجهز هستند: 2 شاهبال، و 2 بالک. شاهبال‌ها از جنس «مهارت» یا «توانمندی» و «تخصص» هستند. از 2 بالک، یکی «عزت نفس بالا» و دیگری «اعتماد به نفس» کافی است. هیچکس نمی‌تواند بدون این 2 بالک موفقیت‌های بزرگ را تجربه کند.

 • شکل بدنه

شکل بدنه‌ی هواپیما، که آن را برای پرواز راحت مناسب می‌سازد، در مورد انسان به «شخصیت» وی اشاره دارد؛ (شخصیت ما، شکل و شاکله‌ی پنهان ما است).

یک انسان سرآمد، دست کم 14 ویژگی شخصیتی برتر دارد که امکان دستیابی به موفقیت‌های بزرگ را به او می‌دهند. در عوض، انسان معمولی 14 ویژگی بارز دارد که هم‌چون غل و زنجیر، اورا زمین‌گیر می‌کنند. برای تبدیل کی انسان معمولی به یک انسان موفق باید ویژگی‌های شخصیتی او نیز «بازطراحی» شوند.

 • سوخت پرقدرت

سوخت، عامل حرکت هواپیماست. اما سوخت انسان چیست و از کجا می‌آید؟ سوخت انسان «انگیزه‌ها»ی اوست که وی را به حرکت وا می‌دارد. چنان که می‌دانیم، انگیزه‌ها از هدف‌های ما می‌آیند. هر انسان موفق و سرآمد دست کم یک هدف بزرگ (یا ابرهدف) دارد که «چشم‌انداز» نامیده می‌شود. چشم‌انداز منبع اصلی ایجاد انگیزه‌های قوی در انسان‌های سرآمد است.

هدف کلیدی با همستان پرواز

با همستان پرواز در واقع یک «باشگاه تعالی فردی» است، و هدف اصلی آن کمک به بازطراحی اعضا برای دستیابی به موفقیت‌های بزرگ و هم‌چنین رشد و تعالی شخصی است.

خدمات ویژه‌ی ما

اعضای گروه با همستان پرواز، هر ماهه از خدمات زیر برخوردار می‌شوند:

 • حضور در یک سخنرانی آموزشی 3 ساعته

سخنرانی‌های ماهانه با مضمون آموزشی، پربار توسط یکی از صاحب‌نظران و اساتید برجسته (اغلب از تهران) ارائه می‌شوند. فایل‌ این سخنرانی‌ها هم در اختیار اعضا قرار می‌گیرد.

 • چهار گفتار آموزشی در ماه

اعضای عزیز با همستان، هر هفته یک گفتار آموزشی تعالی‌بخش، به مدت نیم ساعت تا 45 دقیقه دریافت می‌کنند. این گفتار، توسط «منتورهای تعالی» مدرسه تعالی تهیه شده، و از طریق کانال اختصاصی باهمستان در دسترس اعضا قرار می‌گیرند.

 • پیش‌بینی‌های سودمند آینده

می‌گویند «پیش‌بینی خوب قدرت است» ؛ یعنی انسان را قدرتمند می‌کند. اعضای باشگاه هر چند روز یک بار، یک یا چند پیش‌بینی مفید از آینده، که می‌تواند به موفقیت‌های آموزشی، شغلی، و یا حرفه‌ای آنها کمک شایانی کند، دریافت می‌دارند.

 • کلیپ‌های آموزشی جذاب

اعضا محترم باشگاه، هر هفته یک کلیپ آموزشی اختصاصی و جذاب نیز از طریق کانال باهمستان دریافت می‌دارند.

 • خدمات ویژه

خدمات ویژه و ابتکاری به اعضای محترم، از جمله تخفیف در خریدهای خانوادگی و دیگر خدماتی که به این مجموعه افزوده خواهد شد.