[fancy_heading h1=”0″ title=”دوره تعالی خانواده: از “خانواده‌داری“ به “خانواده‌سازی“”][/fancy_heading]

کلی هم فوت‌وفن دارد که همه از جنس مهارت و توانمندی هستند. مثلاً مهارت همسرسازی و مهارت فرزندسازی. همراه در کتاب‌ها و سمینارهای آموزشی خانواده خوانده و شنیده‌اید که باید همسرتان را همان‌طور که هست بپذیرید. این دیدگاه بی‌ربط نیست؛ اما اگر به همسرتان در جهت تبدیل شدن به یک انسان متعالی کمک نکنید، پس فلسفه‌ی ازدواج چیست؟ آیا نباید عاشق و معشوق در کنار یکدیگر و به واسطه‌ی هم رشد کنند و به تعالی برسند.

برای همسرسازی و فرزندسازی، شما به مهارت نایاب و پیشرفته‌ای چون “منتورینگ” نیاز دارید، که مهارت انسان‌سازی است.

در این دوره یاد می‌گیرید که خانواده‌ی خودتان را اساساً از نو “طراحی” کنید. آن هم بر پایه‌ی یک نقشه‌ی کاملاً مشخص، که از طریق دوره در اختیار شما قرار می‌گیرد. چنین نقشه‌ای منحصر به فرد است و با اطمینان می‌گوییم که آن را در هیچ جای دیگری نخواهید یافت.

تاکنون افراد بسیاری در این دوره شرکت کرده و از نتایج عملی و عالی آن بهره‌مند شده‌اند؛ حتی خانواده‌هایی که در آستانه‌ی فروپاشی قرار داشته‌اند. این دوره سه مزیت بزرگ و متفاوت دارد:

(1) نقشه‌ی عملی طراحی و آفرینش یک خانواده‌ی متعالی را در اختیار شما قرار می‌دهد.

(2) مباحث آن تا 80 درصد عملی و کاربردی است؛ و موجب افزایش توانمندی‌های شما در زمینه‌ی خانواده‌سازی، همسرسازی و فرزندسازی می‌شود.

(3) شما از پشتیبانی چند “منتور” حرفه‌ای برای خلق خانواده‌ی ایده‌آلتان برخوردار هستید؛

افرادی که خود توانسته‌اند خانواده‌های موفقی بسازند. آن‌ها دانش و تجربیات دست اولشان را به شما هدیه می‌کنند.

خانواده چیزی در ردیف دیگر چیزها نیست، خانواده همه چیز است. با این وجود، هر خانواده‌ای همه چیز نیست. تنها یک خانواده‌ی متعالی ارزش آن را دارد که از چنین جایگاهی نزد انسان برخوردار باشد. خانواده‌ای که از عهده‌ی چهار کارکرد کلیدی یک خانواده برازنده و سرآمد برآید: انسان‌سازی، آینده‌سازی، جامعه‌سازی و ثروت‌سازی. خانواده‌ای که به 14 ویژگی یک خانواده متعالی آراسته باشد؛  به ویژه دو ویژگی “آینده‌پردازی” و “یادگیری”.

خانواده‌ی آینده‌پرداز برای صد سال یعنی چهار نسل خود برنامه‌‌ی روشن دارد. زیرا باور دارد که “تربیت کودک باید صد سال قبل از تولد آغاز شود”! به زبان دیگر، خانواده‌ی متعالی از هم اکنون برای تربیت نسل چهارم خود برنامه‌ریزی می‌کند. چنین خانواده‌ای به معنای واقعی کلمه انسان‌ساز و آینده‌ساز است.

اما چالش این است که خانواده‌ی متعالی “داشتنی” نیست، بلکه “ساختنی” است. باید آن را آفرید و بهترین آفرینش، آفرینش مخترعان و هنرمندان است. خانواده‌ی متعالی منحصر به فرد است؛ بنابراین ساختن آن به مفهوم “اختراع” آن است و لازمه‌ی اختراع “تفکر مخترعانه” است که بسیار کم پیدا می‌شود. اختراع خانواده‌ی متعالی در حرف ممکن است آسان به نظر برسد، اما در عمل از هر اختراع دیگری پیچیده‌تر و در عین حال موثرتر است. این کار، فوت و فن و ابزارهای خاص خودش را دارد.

مهمترین ابزارهای خانواده‌سازی عبارتند از:

  • باورهای شفاف خانواده
  • ارزش‌های خانواده
  • ماموریت خانواده
  • آرمان بزرگ خانواده
  • و سرانجام چشم‌انداز خانواده

همان‌طور که می‌دانید ما در این دوره بر “خانواده‌سازی” به جای سنت “خانواده‌داری” تاکید می‌کنیم. ساختن یک خانواده‌ی متعالی سفری است چالشی (و در عین حال جذاب). سفری از مبداً “خانواده‌ی معمولی” به مقصد “خانواده‌ی متعالی”.

موفقیت در این سفر، نیازمند یک نقشه‌راه یا مسیر مشخص، شفاف و مطمئن است تا کار ما به بیراهه و بیابان و سنگلاخ یا مرداب نکشد. چنین مسیر مشخص و شفافی تاکنون در هیچ منبع یا دوره و سمیناری پیشنهاد نشده است.

از این رو مدرسه تعالی مفتخر است که نخستین بار چنین نقشه‌راه یا مسیر مشخص و شفاف و مطمئنی را برای دستیابی به تعالی خانوادگی پیشکش مردم شریف ایران اسلامی می‌کند. مسیری مبتنی بر آموزه‌های اسلامی و بهره‌مندی از تازه‌ترین دستاوردهای علمی در حوزه‌های مرتبط با خانواده. ما می‌توانیم این مسیر را با استفاده از استعاره‌ی جاده یا نقشه نشان ‌دهیم، اما به دلایلی ترجیح داده‌ایم برای نمایش این مسیر از استعاره‌ی درخت بهره بگیریم. نتیجه: درخت تعالی خانواده.

درخت تعالی خانواده در وهله‌ی اول نشان می‌دهد که مسیر رشد و پیشرفت و تعالی یک خانواده از چه گام‌هایی تشکیل می‌شود. این مسیر روی هم رفته شامل ـ گام است که در درخت تعالی خانواده منعکس است.درخت تعالی خانواده همچنین نشان می‌دهد که دوره‌ی تعالی خانواده از کدام سرفصل‌های کلیدی تشکیل شده است. این بدان معناست که سرفصل‌های دوره بیش از آن است که در درخت تعالی خانواده ملاحظه می‌شود؛ اماااا برای پرهیز از شلوغ شدن درخت، از اشاره به سرفصل‌های فرعی خودداری کرده‌ایم.مسیر درخت تعالی فردی ظرف مدت یکسال طی می‌شود. این دوره به جای “مدرس” از “منتور” تعالی بهره می‌جوید. چندین منتور حرفه‌ای خانواده در مدت یکسال شما را همراهی می‌کنند تا بتوانید خانواده‌ی ایده‌آلتان را بسازید.

[blog count=”10000″ style=”grid” columns=”4″ category=”%d8%aa%d8%b9%d8%a7%d9%84%db%8c-%d8%ae%d8%a7%d9%86%d9%88%d8%a7%d8%af%d9%87″ more=”0″ filters=”0″ pagination=”0″ greyscale=”0″ margin=”0″]