آرمان‌گرایی، سخت‌کوشی و الهام‌بخشی

ع.ملکی‌فر

دسته دوم ویژگی ها؛ ویژگی های خاص

دسته دوم ویژگی‌ها، “ویژگی‌های خاص” هستند که یک رهبر بزرگ باید از آنها برخوردار باشد. جیمز کالینز در کتابش “از خوب به عالی“، رهبر برجسته را تحت عنوان “رهبر سطح پنجم” معرفی کرده و برای وی دو ویژگی متعالی قایل شده ‌است: اراده‌ی قاطع و فروتنیِ مثال‌زدنی.

اما اغلب نویسندگان مدیریت بر سه ویژگی دیگر تاکید دارند: (۱) آرمانگرایی، (۲) سخت‌کوشی، و (۳) الهام‌بخشی.

  1. آرمانگرایی: این ویژگی به معنای کلی بلندهمت بودن و داشتن یک چشم‌انداز آرمانی (= اسطوره‌ای) است. یک رهبر آرمانگرا خواهان ایجاد تحولات بزرگ به سود کارکنان، سازمان و جامعه‌ی متبوع خویش است.
  2. سخت‌کوشی: به معنای کلی پرانرژی بودن و “عرق ریختن” است. همچنین به معنای حضور دائمی رهبر در صحنه است، به‌ویژه در هنگامه‌ی چالش‌ها و بحران‌ها.
  3. الهام‌بخشی: یک رهبر ‌الهام‌بخش تحت تاثیر “هدایت الهی” برانگیخته می‌شود. او به حول و قوه‌ی الهی از جای برمی‌خیزد و دیگران را از شادی و انگیزه سرشار می‌کند و آنها را در جهت تحقق چشم‌انداز سازمان ترغیب می‌کند. رهبر الهام‌بخش خود باید از جایی الهام بگیرد تا بتواند الهام‌بخش دیگران باشد. جالب این است که حتی رهبران لائیک، اما الهام‌بخش، نیز بر این باورند که یک اصل یا کانون معنوی آنها را هدایت می‌کند. این کانون معنوی، همان “ارزش‌های” چنین رهبرانی هستند.

به هر روی ما می‌دانیم که یک رهبر الهام‌بخش به شدت معنوی و دارای “تجربه‌های اوج” عرفانی و معنوی است. او همچنین ارزش‌های بس والایی دارد و از طریق همین ارزش‌ها برانگیخته می‌شود.

یک رهبر برجسته باید چه ویژگی‌هایی داشته باشد؟ این پرسشی است که ذهن هر رهبر خواهان تعالی را با خود درگیر می‌کند. آیا شما هرگز به این پرسش اندیشیده‌اید؟ چه نظری در این مورد دارید؟ من در این یادداشت نظراتم را با شما به اشتراک می‌گذارم. شما هم می‌توانید نظرات خود را با خوانندگان ما به اشتراک بگذارید.

به نظر می‌رسد یک رهبر بزرگ باید دو دسته ویژگی داشته باشد. من در کتاب کار دوره‌ی تعالی مدیریت، با عنوان “طرح تعالی مدیریت” به این ویژگی‌ها پرداخته‌ام.

دسته اول ویژگی ها؛ ویژگی ها عام

دسته‌ی اول ویژگی‌ها، “ویژگی‌های عام” است؛ ویژگی‌هایی که هر انسان متعالی باید از آنها برخوردار باشد. چرا رهبر باید این ویژگی‌ها را داشته باشد؟ زیرا او قبل از آنکه یک رهبر بزرگ باشد، باید یک انسان بزرگ باشد.

نمایه‌ی زیر ویژگی‌های ۱۲گانه‌ی انسان متعالی را نشان می‌دهد.

ویژگی‌های ۱۲گانه‌ی انسان متعالی

۱-    خودشناسی عمیق و گسترده دارد.

۲-    “خودآفرین” است.

۳-     رویاپرداز و آرمانگراست.

۴-     استاد “خواسته‌‌شناسی” است.

۵-     یادگیرنده‌ی سریع است.

۶-     از سلامت روان کامل برخوردار است.

۷-     استانداردها (معیارها)ی بالا و والا دارد.

۸-     اهل اقدام است.

۹-     به شدت اخلاقی و معنوی است.

۱۰-   “جمع محور” است. (خودمحور نیست)

۱۱-    نیازهای روانی متعالی دارد.(در مرحله‌ی خودشکوفایی است).

۱۲-    خلاق و خودانگیخته است.

(شایان یادآوری است که آبراهام مازلو نیز برای انسان خودشکوفا ۱۲ ویژگی را خاطرنشان می‌سازد، که از پاره‌ای جهات با ویژگی‌های ۱۲گانه‌ی ما مشابهت دارد).